Draken Dampspærre 0,20mm - 2,15x50m

Varenummer: 279596
kampagnebillede
{{discount}}
Draken Dampspærre 0,20mm - 2,15x50m
{{discount}}
Thumbnail

Stærk og rivefast dampspærrer der opfylder de nyeste krav til PE-folier. Produceret af jomfrueligt PE.

I konstruktioner, som består af fugtkritiske områder, tilrådes en fugtteknisk måling, for at imødegå efterfølgende fugtskader i konstruktionen. Ved anvendelse på gulv skal det sikres, at der ikke monteres ovenpå sten, grus og ujævnheder, der kan perforere folien.

Det anbefales at anvende PROTEX® tilbehør, for at sikre en sikker og ensartet kvalitet. Klammer og anden fastgørelse skal være af en kvalitet, som ikke ruster/tærer i forbindelse med fugt.

0,12 mm dampspærrefolie (DRAKEN) er optaget/registreret i databasen for byggematerialer, som kan anvendes/indgå i Svanemærket byggeri.

Læs mere her
 

Dette produkt indgår i ”Protex 30 års systemgaranti”. For at gøre brug af garantien er det vigtigt, at der udelukkende anvendes produkter der indgår i systemet. Se produkterne: her 
Læs mere om Protex 30 års systemgaranti
 


M1        certificeringsbillede
EPIDGVcertificeringsbillede

DGNB oplysninger:

DGNB ENV1.2 Kvalitetstrin: Kvalitetstrin 4

DGNB ENV1.2 Indikator: 44 - Byggematerialer af plast


Produkt

Teknisk datablad
Produktdata
Teknisk datablad

Udførelse

Montageplanlægning

Supplement

Garanti

Lovpligtige dokumenter

Sikkerhedsdatablad
CE-mærkning

Deklarationer

EPD – Miljøvaredeklaration

Markedsføringsmateriale

Brochurer

Internationale certificeringer

M1

Certificering af bæredygtige byggerier, bidrager til

Svanemærket byggeri

DGNB Kvalitetstrin

44 - Byggematerialer af plast

Andre har også købt